5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Wirtualnej Asystentce, zanim wyjedziesz na urlop z rodziną.

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Wirtualnej Asystentce, zanim wyjedziesz na urlop z rodziną.

Wirtualna asystentka to ktoś więcej niż Twój dobry pracownik, który spełnia wszystkie swoje obowiązki z umowy o pracę. Liczy się także odpowiedzialność, doświadczenie, a wszystko to spakowane w lepszą cenę. W końcu zaczniesz ogarniać koszty i zwiększać zyski nawet wtedy, gdy jesteś na urlopie.

Łatwo powiedzieć, ale kto tak naprawdę jest takim aniołem stróżem dla przedsiębiorców i małych biznesów?

5 rzeczy o wirtualnej asystentce Monika Bochnia

Kim jest wirtualna asystentka?

Wirtualna asystentka to osoba, która uwielbia pracować. Yyy… ale, że co? Serio Ci mówię! Tacy ludzie naprawdę istnieją. Ponadto nie narzeka, nie spóźnia się do pracy i nie obgaduje Cię przy kawce z koleżankami. Co więcej, tak samo, jak stacjonarna asystentka wykonuje Twoje polecenia z tym że robi je zdalnie na przykład z domu.

„Wirtualna asystentka, to taka stacjonarna asystentka, tylko że zdalna”

Najlepiej w tym zawodzie sprawdzają się podobno matki! Są odpowiedzialne, wytrwałe i zawsze przygotowane na nowe wyzwania. W końcu i tak na co dzień mają gorzej tzn. trudniej.

Specjalistki w swoich dziedzinach np. w mediach społecznościowych, administracji, WordPressie lub graficzki i copywriterki, które przeszły z etatu na własną działalność bez problemu dogonią Twoją konkurencję, a nawet szybko pomogą Ci ją wyprzedzić.

Zdecydowanie odradzam zdalną współpracę z młodą osobą. Mam na myśli osobę, która dopiero co wchodzi na rynek pracy i nigdy wcześniej nie zrobiła żadnego zadania dla przedsiębiorcy. Wiem, jestem okrutna, ale przeszkoliłam ponad 10 stacjonarnych asystentek i po prostu każda, na początku, wymagała całkowitego nadzoru. A o pracy zdalnej w ogóle nie ma o czym mówić.

Dlaczego wirtualna asystentka jest Ci potrzebna?

Zastanawiasz się, jak w takim razie Wirtualna asystentka mogłaby Ci pomóc, tak abyś zyskał czas na podbój rynku, jak Ragnar Lodbrook z sukcesem zdobywał w serialu „Wikingowie” na Netflixie nowe horyzonty? Już spieszę z odpowiedzią. Wirtualna asystentka zrobi to, co stacjonarna asystentka, a nawet dużo więcej za mniej. Dzięki niej będziesz mógł w końcu spędzić weekend z rodziną lub przyjaciółmi, a nie siedzieć za biurkiem i nadrabiać zaległości np. w:

poprowadzeniu strony internetowej,
• pozycjonowaniu,
• obsłudze mediów społecznościowych,
• przeróżnych zdaniach administracyjnych,
• i wielu innych, których nie robisz, a powinieneś zrobić.

„Wirtualna asystentka zrobi to, co stacjonarna asystentka, a nawet dużo więcej. ”

Jak znaleźć wirtualną asystentkę?

Jeżeli masz w życiu szczęście to uda Ci się szybko wyłowić jakąś perełkę na portalach typu: oferia, useme, olx, gumtree, freelanceria.pl infopraca.pl.

Wystarczy, że dodasz ofertę pracy z dopiskiem: „praca zdalna” lub „wirtualna asystentka”, a zgłoszenia powinny wpływać do Ciebie jak skarby do filmowego Kattegat po każdej łupieżczej wypranie Ragnara Lodbrooka.

Jednak doświadczonej wirtualnej asystentki możesz nie znaleźć wśród nich. Już tłumaczę o co chodzi. Takie dziewczyny są polecane przez swoich zadowolonych klientów, dlatego raczej nie odpowiedzą na Twoje ogłoszenia opublikowana w Internecie. Prędzej znajdziesz je na biznesowych grupach na Facebooku.

A jeżeli naprawdę zależy Ci na kimś wyjątkowym i od razu chciałbyś się dowiedzieć o niej jak najwięcej. Najszybciej zrobisz to w mediach społecznościowych np. na InstagramieLinkedin lub Facebooku wpisując w okienko wyszukiwania #wirtualnaasystentka.

Profesjonalistki rozpoznasz po rozbudowach i aktualizowanych profilach. Zacznij obserwować wybraną osobę i jak już będziesz przekonany, że właśnie to jest ta osoba, której szukasz, zapytaj o współpracę i podejmij negocjacje odpowiednio wcześnie, tak aby mogła Cię uwzględnić przy planowaniu swojej pracy w nadchodzących dniach, tygodniach lub miesiącach.

Ile kosztuje wirtualna asystentka?

Stawki wirtualnych asystentek, w zależności od specjalizacji, kształtują się 40,00 zł – 100,00 zł netto za godzinę pracy.

Możesz natknąć się również na tańsze lub droższe propozycje. Wirtualna asystentka każdą pracę wycenia indywidualnie, ale przyjęło się, że ok. 40,00 zł/h netto zapłacisz za standardowe zadania administracyjne, np. w tej cenie wirtualna asystentka:

• odpowie na wiadomości e-mail,
• przeprowadzi rozmowy telefoniczne,
• zorganizuje wyjazdy służbowe oraz eventy firmowe,
• przygotuje faktury, dokumenty firmowe i zajmie się ich właściwym obiegiem,
• zrobi wszelkie rozliczenia, prezentacje i zestawienia.

Przykładowo moje wyceny zwykle mieszczą się w przedziale 40,00 zł – 50,00 zł /h i dotyczą WordPressa, tekstów na www lub bloga, pozycjonowania, social mediów czy też zadań administracyjnych.

To tyle, jeżeli chodzi o ceny produktów lub usług wirtualnych asystentek. Pamiętaj jeszcze o księgowej, która będzie potrzebowała kilku informacji o formie współpracy z wybraną wirtualną asystentką.

Forma współpracy z Wirtualną asystentką.

Najczęściej dziewczyny pracują B2B lub jako frelancerki, a czasami nawet po powrocie z pracy etatowej na:

• na własnej działalności,
• na działalności nierejestrowanej,
• na umowę zlecenia lub dzieło.

Co to oznacza dla Ciebie? Chodzi o dodatkowe koszty, które trzeba doliczyć do faktury lub rachunku, aczkolwiek jest to dalej zdecydowanie dużo tańsze rozwiązanie niż zatrudnienie pracowania na umowę o pracę i opłacanie mu pełnego ZUSu.

Dodatkowe koszty oprócz wynagrodzenia za pracę przy współpracy z wirtualną asystentką:

Jeżeli wirtualna asystentka prowadzi nierejestrowaną działalność i kupujesz od niej produkt, to nie ma już żadnych dodatkowych kosztów. Ceny netto w tym przypadku są też cenami brutto. Nie trzeba doliczać VATu, ale nie zawsze będzie tak pięknie. Niżej opisałam kilka przypadków, kiedy musisz doliczyć:

+9% z tytułu składki zdrowotnej, jeżeli wirtualna asystentka prowadzi nierejestrowaną działalność, a ty kupujesz od niej usługi,
+9% z tytułu składki zdrowotnej, gdy podpisujesz z wirtualną asystentką umowę zlecenie, a inny pracodawca opłaca za nią już wszystkie ZUSy, czyli wtedy, kiedy ona pracuje na etacie,
+23%, tytułem VATu, jeżeli wirtualna asystentka prowadzi działalność gospodarczą, ale domyślam się, że akurat ten przypadek  będzie dla Ciebie na plus, o ile również prowadzisz taką działalność.

Sposób rozliczenia z wirtualną asystentką.

Z wirtualną asystentką rozliczasz się z góry, tzn. najpierw dokonujesz płatności, a dopiero potem ona siada do roboty. Za to Ty, w momencie podpisywania umowy, możesz określić wszystko to co chcesz np. jak ma wyglądać raport z realizacji poszczególnych etapów prac. Czy raz w tygodniu, miesiącu czy może po każdym etapie? Jak i na kiedy praca ma być zrobiona? Itp..

„Z wirtualną asystentką rozliczasz się z góry”

Mam nadzieję, że do tej pory udało mi się przekonać Cię do podjęcia współpracy z wirtualną asystentką i być może zastanawiasz się, od czego zacząć?

Jak pracuje wirtualna asystentka?

Wirtualna asystentka pracuje zdalnie, w domu, na godziny, wykorzystując do tego własne narzędzia pracy, chyba że umówicie się inaczej. Powiem od razu, to wcale nie jest tak, że chcemy Cię oszukiwać i zamiast pracować będziemy grać w gry komputerowe. Szkoda nam na to czasu, poza tym zależy nam na Twojej dobrej opinii, bo to dzięki niej mamy kolejnych klientów. Korzystamy z programów, które rejestrują, to co robimy, więc możesz być spokojny o każdą sekundę, za którą nam płacisz.

Wszystko rozpoczyna się od Twojego zapytania, dlatego przed pierwszym kontaktem z wirtualną asystentką zastanów się:

z czym masz problem? Czego dokładnie potrzebujesz? Jak chcesz mieć to zrobione? Na kiedy to potrzebujesz?

Teraz Twoja kolej.

Dowiedziałeś się, że wirtualna asystentka, to tak naprawdę taka sama asystentka, jak każda inna tylko, że pracuje zdalnie. Zapłacisz jej z góry ok. 40,00 zł/h i otrzymasz fakturę lub rachunek. Nie musisz już zamykać firmy na czas Twojego urlopu. A więc jesteś gotowy?

Zaproś wirtualną asystentkę do Twojego biznesu. Zobaczysz — zostaniesz z nią na dłużej!

W przygotowanie tego tekstu włożyłam sporo pracy. Będzie mi miło, jeśli napiszesz w komentarzu poniżej czy było warto, lub podzielisz się nim ze znajomymi! W końcu im też należy się trochę czasu tylko dla siebie.

Powyższy tekst nie jest poradą prawną, podatkową ani księgową.

Dodaj komentarz

Close Menu